Konuk ve müşterilerin tercihlerindeki değişkenlikler, ürün pazarlamasında büyük farklılıklar ortaya çıkarmış, girişimcilik hamleleri de gezim sektöründe kendini fazlasıyla göstermiştir. Bu kapsamda mühim bir hamle olan butik otel, bilhassa 1980’li yıllardan itibaren gelişme gösteren mühim bir otel türüdür. Konuk ve müşterilerin değişen beklentilerini karşılamak için ortaya çıkan ve hususi hizmet sunma üstüne bir otel olan butik oteller, gezgin tercihlerin her geçen gün zirvedeki yerini sağlamlaştırıyor. Peki, bu kadar mühim bir otel türü olan butik otel nedir? Özellikleri ve tasarım seçenekleri nedir? Kelimenin anlamı nedir?

Butik (Boutique) Ne Demek?

“Butik” terimi, Fransızca bir kelime olan “boutique” kelimesinden ortaya çıkmıştır. Türk Dil Kurumu’na gore butik; “süs eşyası ve giyim malzemeleri satılan dükkan” olarak tanımlanırken, Oxford sözlüğüne gore ise butik; “kişiye hususi hizmet, hususi müşteriye sunulan hizmet ve seçkin ürünlerin satışının gerçekleştirildiği minik ölçekli dükkanlar” olarak tanımlanmaktadır. (Akturan, 2017). Butik kelimesinin tüm sözlüklerde ve tanımlarda ortak yönü ise; minik ve kişiye hususi olarak dikkat çekmesidir. Bundan dolayı butik teriminin otel boyutunda ele alınmasında; “minik”, “kişiye hususi” ve “hususi hissettirme” kavramları önemlidir. Peki, butik otel nedir?

 

Butik Otel Nedir?

Emsalsiz bir tasarıma haiz olan, misafire kendini hususi hissettiren, samimi bir hizmet seçeneğine haiz olan ve çağıl stili ile konuk tercihlerine hitap eden oteller, butik otel olarak adlandırılmaktadır. Butik otel ne demek? sorusuna verilebilecek en mühim yanıt bu şekildedir. Bununla birlikte “özgünlük”, “içtenlik”, “sakinlik” ve “hususi hizmet” benzer biçimde kavramları bünyesinde barındıran butik oteller, bu yüzden misafirlerin kendilerini evlerinde benzer biçimde hissetlerine ortam hazırlamaktadır. Peki, butik oteller ile ilgili öteki bilinmesi gerekenler nedir?

 • Zincir otel işletmelerinin standartlaşmış bir hizmet sunması sebebi ile insanlarda “kendimi hususi duymak isterim” şeklinde bir düşünceyi ortaya çıkarmıştır. Bu durum da butik otellerin önemini artırmıştır.
 • Butik otellerin bulunmuş olduğu çevre ile bir uyum içinde olması fazlaca önemlidir. Çevre ile tasarımsal açıdan fazlaca değişik bir görüntünün olmaması gerekir.
 • Hizmet, hususi hissettirme üstüne olması gerektiği için, otel içinde sunulan hizmet türleri de buna yönelik olarak seçilmiştir.
 • Butik oteller, zincir otel olarak hizmet vermezler. Fazlaca fazla konuk hedeflemezler ve en önemlisi de azca sayıda misafire, üst düzey hizmet sunarlar.

Yukarıda da görüldüğü suretiyle butik oteller, kişiyi hususi hissettirme amacı ile hizmet vermektedirler. Bundan dolayı bir turistin tercih etme potansiyeli en yüksek olduğu konaklama işletmesi türü de butik otel olarak dikkat çekmektedir. Peki, butik otellerin özellikleri nedir? Hangi özellikleri ile farklılaşırlar?

Butik Otel Özellikleri Nedir?

Butik otellerin sunmuş olduğu hizmetler, farkındalık yaratma üstüne olup, hizmetlerde ve tasarımda bir özgünlük ön plana çıkmaktadır. Bundan dolayı günümüzde insanoğlu artık 5 yıldızlı ve zincir işletmelerden fazlaca, butik otelleri tercih etmektedirler. Peki, genel olarak butik otel özellikleri nedir? Şimdi sizlere bunlardan bahsedelim.

 

 • Emsalsiz bir tasarıma haiz olmalıdır. Haiz olduğu örneksiz tasarım, butik otelin tercih edilebilirliğini yükseltir ve standart yıldızlı otellerden farklılık ortaya çıkar.
 • Butik otellerde yıldız değerlendirmesi bulunmamaktadır. Bundan dolayı tasarımsal açıdan ön plana çıkan butik oteller, alan kişi sadakatini de böylece artırmaktadır.
 • Butik oteller minimum 10 odalı olmaları gerekir. Otelin büyüklüğü, tasarımı, konsepti, yatak düzenleri ve daha çok detaya gore oda sayıları değişmektedir. Sadece üst sınır, birçok kaynağa gore en fazla 60 odalı olabileceği yönündedir. Sadece butik otellerin averaj oda sayıları, 25-40 oda içinde değişim göstermektedir.
 • Butik oteller modaya uygundur. Modanın özelliklerini bünyesinde barındırır.
 • Samimi bir ortam bulunur ve sunulan hizmet de samimidir.
 • Tematik bir havası bulunur ve bu kapsamda sunulan hizmetlerde tematik düzene yer verilir.
 • Hizmetler kişiye özeldir. Hususi sunulan hizmetler, zincir otel işletmelerden daha çok doygunluk edicidir.
 • Her şey dahil sistemden uzaktırlar. Her şey dahil sistem, butik otellerin doğasına aykırıdır. Bundan dolayı butik otellerde çoğu zaman oda kahvaltı ile yarım barıncak sistemi tercih edilmektedir.